IN LIPSA unei reactii a Romaniei, Mitropolia Basarabiei va incerca sa se apere la CEDO

Cinci cetateni romani, patru preoti si o calugarita, sunt expulzati din Republica Moldova fara vreun temei perfect legal. Pana acum Ministerul de Externe al Romaniei nu a emis nici un protest sau barem vreo alta minima pozitie in legatura cu aceast act grav, care tine de incalcarea si apararea drepturilor unor cetateni romani, ai Uniunii Europene. In schimb, ministerul, aflat inca sub conducerea virtuala a membrului GDS Adrian Cioroianu, a gasit timp sa “condamne acÅ£iunile violente din Kenya”. BBC transmite ca Mitropolia Basarabiei se gandeste in acest caz sa apeleze la CEDO. Civic Media a urmarit cu maxima atentie inflamarea artificiala a situatiei legate de Mitropolia Basarabiei, incepand cu reactivarea unor eparhii intr-un moment total nepotrivit. Din analiza noastra reiese ca anumiti membri ai Patriarhiei de la Bucuresti, in coniventa cu cei ai Patriarhiilor Moscovei si Kievului, actioneaza conform unui plan extrem de bine pus la punct care ar putea duce pana la declararea autocefaliei Bisericii romanesti de la Chisinau, ceea ce inseamna practic desfiintarea Mitropoliei Basarabiei, a carei reactivare dispusa de regretatul Patriarh Teoctist constituie practic singurul act al reunificarii Romaniei, din 1989 pana azi.

VEZI si: Mitropolia Basarabiei, amenintata cu disparitia

Mitropolia Basarabiei şi-a exprimat intenţia de a depune o plângere la Curtea Europeană a Drepturilor Omului în replică faţă de gestul autorităţilor Republicii Moldova care au cerut ca patru preoţi şi o maică din cadrul acestei mitropolii să părăsească teritoriul statului.
Motivul invocat de autorităţi: aceştia nu ar avea documente legale de şedere şi muncă în Republica Moldova, transmite BBC.

Şeful Cancelariei Mitropoliei Basarabiei, diaconul Andrei Deleu, a apreciat acţiunile întreprinse faţă de preoţi drept un nou val de persecuţii, inspirate de conducerea politică a Republicii Moldova.

„Noi considerăm aceste acţiuni drept o nouă intimidare şi răfuială împotriva Mitropoliei Basarabiei de către autorităţile Republicii Moldova”, a spus părintele Deleu, adăugând că, în consecinţă, Mitropolia Basarabiei se pregăteşte să depună o plângere la CEDO, cât mai curând cu putinţă.

„Vom fi nevoiţi să depunem o nouă plângere la CEDO, deoarece Hotărârea CEDO din 13 decembrie 2001 cu privire la Mitropolia Basarabiei nu a fost îndeplinită definitiv, ba dimpotrivă în ultimul moment a început o nouă prigoană împotriva Mitropoliei Basarabiei, a explicat Andrei Deleu. Nu putem să spunem cât de repede vom depune această plângere, juristul nostru lucrează la acest proiect astfel încât să o depunem cât mai curând la CEDO.”

“Intimidare” – Preotul Constantin Stoica a exprimat îngrijorarea BOR

Patriarhia Română şi-a exprimat îngrijorarea faţă de ceea ce a calificat drept încercările de intimidare a reprezentanţilor Mitropoliei Basarabiei, dependente canonic de Biserica Ortodoxă Română.

Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei, preotul Constantin Stoica, a precizat însă că ar fi de dorit ca incidentele să se rezolve pe plan local, de către cei în cauză.

Unul dintre preoţii români care au primit ordin de părăsire a teritoriului Republicii Moldova este Ionel Bâgea.
Acesta slujeşte de aproximativ 14 ani în satul Vadul lui Isac, din Republica Moldova.

La începutul lunii decembrie a fost trimis în instanţă de autorităţile moldovene pentru că nu ar fi avut acceptul oficialităţilor locale şi de stat pentru o oficia cermoniile religioase la biserica din localitate.

După Crăciun, când a încercat să intre din România în Republica Moldova, poliţia de frontieră din această ţară nu i-a mai permis să treacă graniţa.


Cititi mai jos transcrierile RADOR: RRA: Proteste ale credinciosilor fata de expulzarea a doi preoti romani de autoritatile din Cahul, Republica Moldova * BBC: Interviu cu preotul Ion Bagea, extradat din Republica Moldova

Agitaţie printre enoriaşi


Continue reading

ROMANII din Transcarpatia cer ajutor romanilor de pretutindeni si din Patria Mama


Apsa de Jos, Maramuresul Voievodal, Ucraina/Romanian Global News

Ca urmare a indiferentei cu care sunt tratati peste 50.000 de romani din regiunea Transcarpatia, din Ucraina, de catre autoritatile romane, acestia lanseaza un apel disperat catre romanii de pretutindeni pentru ca acestia, de oriunde s-ar afla, sa faca presiuni asupra indolentelor autoritati romane, pentru a li se redeschide puncte de trecere a frontierei catre tara mama de care istoria i-a despartit, transmite Romanian Global News.

„Iubiti frati romani!

Se adreseaza catre dumneavoastra romanii din dreapta Tisei – Maramuresul Voievodal Ucraina, urmasii dacilor liberi, urmasii lui Dogdan si Dragos-Voda in legatura cu izolarea noastra din partea Romaniei. Aici, in Romania Mica locuiesc de mii de ani romanii ramasi dupa impartirea Maramuresului integral – 4 iunie 1920. Atunci eram 11 mii, azi am ajuns la peste 50 de mii de oameni. Atunci romanii nostri au fost impartiti si dati uitarii. Dar s-au impacat cu soarta, cu mersul istoriei, bucurandu-se macar de faptul ca au avut posibilitatea sa se vada, sa se intalneasca unii cu altii, sa studieze in Romania, aflandu-se sufleteste alaturi de fii lor. Istoria a fost aspra – cehii au plecat, au venit maghiarii, am rabdat toti impreuna, dar nu am ingenuncheat, au venit rusii in 1944 si ne-au izolat si mai tare cu un gard de sarma ghimpata de GULAG stalinist, macar ca eram la un pas unii de altii si auzeam ciripitul pasarilor, sunetele clopotelor de la Sighet, radioul si televiziunea romana.

Am fost izolati fizic, dar nu sufleteste. Au trecut anii si noi credeam ca nu va sosi sfarsitul si ca Bunul Dumnezeu nu va lasa sa fie vesnic blestemul izolarii.Multa apa a curs pe Tisa, mult timp am asteptat ziua deschiderii punctului de trecere a frontierei Slatina-Sighet, care a coincis cu ziua de nastere a poetului national al Romanilor – Mihai Eminescu – 15 ianuarie 2007. Cu acest prilej, la Slatina, au fost prezenti cei doi presedinti – Presedintele Ucrainei – Viktor Iuscenko si Presedintele Romaniei – Traian Basescu.

Ne-am bucurat cu totii de ziua mult-asteptata, cu atat mai mult ca am fost vizitati la noi acasa de Presedintele Romaniei, dl Traian Basescu. In acea zi am auzit numai vorbe frumoase si multe promisiuni. Si le-am dat crezare. Dar ne-am inselat din nou. Dupa cateva luni, la 22 august 2007, punctul de trecere a frontierei Slatina – Sighet a fost inchis pe motiv ca podul de peste Tisa „Slatina-Sighet” cere reparatii urgente. Noi am cerut sa se gaseasca o modalitate de trecere a frontierei, macar pietonal, dar strigatul nostru n-a fost auzit si ascultat.

La putin timp dupa aceasta, Romania a inchis si punctul de trecere al frontierei „Campulung pe Tisa – Teresva”, motivand ca „trenul” face contrabanda. Din nou am ramas izolati de Patria-mama, suntem la un pas de Romania dar nu putem sa o vizitam, dimineata auzim cocosii cantand, ne auzim unii pe altii, din stanga si dreapta Tisei – dar raul din nou ne desparte.

Ne-am adresat la cele mai inalte institutii din Romania in legatura cu redeschiderea circulatiei pe podul de peste Tisa, dar nu suntem ascultati. Noi strigam, iar ei nu ne aud.Oare de ce Doamne? Cate odata ni se spune – Romania a aderat la Uniunea Europeana, Romania este tara straina pentru voi. Ne intrebam: de ce? Noi cu totii suntem increzatori ca acolo unde se vorbeste limba romana – acolo este Romania si atunci, de ce ne-ai izolat, Patrie-mama? Apelam la d-voastra, frati romani de Pretutindeni, ajutati-ne sa iesim din izolare, prin redeschiderea punctelor de trecere a frontierei dintre Romania si Ucraina – Transcarpatia, noi dorim sa ne aflam alaturi de poporul roman si de toti acei care poarta numele de roman.

Va cerem sprijinul D-voastra si va rugam sa fiti alaturi de noi.

Cu stima frateasca, Ion BOTOS (foto, in picioare);

Presedintele Uniunii regionale a Romanilor din Transcarpatia „Dacia”, Ucraina Apsa de Jos

Vineri, 04 ianuarie 2008


Cititi aici mesajul presedintelui Romaniei, Traian Basescu, “către românii care, fără voia lor, nu mai sunt în Patria-mamă”

Vizionati aici transmisia TVR